Gada nogalē Vidzemes zvejnieku biedrība (VZB) atskatās uz paveikto un pateicas visiem saviem biedriem, atbalstītājiem un sadarbības partneriem par kopīga mērķa vārdā ieguldītajiem resursiem un negulētajām naktīm.

Lai atbalstītu Latvijas zivju aizsardzības iestādes un sniegtu palīdzību zivju resursu kontrolē, 2011.gada martā VZB noslēdza oficiālu vienošanos ar Valsts vides dienestu (VVD), kas tagad ir kļuvis par neaizstājamu sabiedroto; gandrīz katrā VZB organizētā aktivitātē piedalās arī VVD Jūras un iekšējo ūdeņu pārvaldes (JIŪP) inspektori. Ar saviem resursiem reidos vairākkārt palīdzējušas arī Valsts policijas (VP) un Valsts robežsardzes (VRS) amatpersonas.

Pavasarī Saulkrastu novada dome piešķīra 600 latus pārtikas drošības, dzīvnieku veselības un vides zinātniskā institūta "BIOR" darbinieku piesaistei vietējo mazo upju monitoringa veikšanai, kas bija nepieciešama, lai vēlāk VZB varētu sekmīgi īstenot Zivju fonda projektus "Zivju resursu aizsardzības pasākumu nodrošināšana Saulkrastu novadā" un "Zivju resursu pavairošana un atražošana Saulkrastu novada ūdenstilpnēs".

Lai informācija par veiktajiem un plānotajiem zivju resursu aizsardzības pasākumiem ērti sasniegtu sabiedrību, Salacgrīvas novada dome pavasarī piešķīra VZB 450 latus savas interneta mājaslapas izveidei, savukārt lai no kritušiem un sanestiem kokiem attīrītu Svētupes augšteci un citu vietējo upju krastus, pavasara beigās biedrība saņēma 200 latus no Limbažu novada domes motorzāģa "Husqvarna 353" iegādei.

Jūnijā VZB apsekoja Saulkrastu upes, lai iegūtu informāciju par potenciālajām lašveidīgo zivju nārsta vietām, apzinātu, kur bebri uzcēluši dambjus, kur izveidojušies dažādi citādi aizsprosti un sanesumi, un kur upēm postu nodarījuši paši vietējie iedzīvotāji.

Pirmajā pilnajā jūlija nedēļā VBZ kopā ar JIŪP un Nacionālajiem bruņotajiem spēkiem (NBS) veica divus reidus, apsekojot Rīgas jūras līča austrumu piekrasti. Reidu laikā pie Duntes izdevās pieķert jaunieti, kurš no jūras cēla ārā neatļauti izliktus zušu āķus, savukārt citviet tika izņemti vairāki maluzvejnieku tīkli, tai skaitā arī pārsimts metri lašu tīklu.

Ar Saulkrastu novada domes atbalstu un NBS karavīru zināšanām un prasmēm 20.jūlijā veiksmīgi izdevās uzspridzināt pussabrukušo dambi Ķīšupes augštecē, kas traucēja zivju nārstošanai un bija viena no maluzvejnieku iecienītākajām zivju ķeršanas vietām tuvējā apkaimē.

Lai veiktu apjomīgu reidu Rīgas jūras līcī, augustā VZB un JIŪP aicināja talkā VRS. Ar robežsardzes ātrgaitas kuteri RK-15 likumsargi negaidīti pārbaudīja vairākus zvejas kuģus un piekrastes zvejniekus.

Drīz pēc tam VZB biedriem un JIŪP inspektoriem bija lemts negulēt trīs naktis pēc kārtas, vajājot labi pazīstamu maluzvejnieku Saulkrastos, pie Baltās kāpas. Lai gan pats likumpārkāpējs galu galā aizbēga, viņam nācās šķirties no loma un nelikumīgajā zvejā izmantotās laivas.

Augusta beigās pa Saulkrastu upēm rosījās pētnieki no "BIOR" institūta, kuri ievāca zivju mazuļu paraugus, lai pēc tam veiktu dažādas analīzes un sniegtu pārskatu par zivju resursu stāvokli šajos ūdeņos, turpretim VZB tikmēr sāka aktīvi gatavoties rudenī gaidāmajai lašveidīgo migrācijai un nārstam, tālab atkārtoti tika apsekotas vietējās upes, lai apzinātu fiziskos šķēršļus, kas zivīm varētu traucēt vairoties.

Realizējot Zivju fonda finansēto projektu "Zivju resursu aizsardzības pasākumu nodrošināšana Saulkrastu novadā", VZB biedri tika pie četriem gaismas diožu prožektoriem, pieciem binokļiem, diviem nakts redzamības monokļiem, kā arī citiem noderīgiem "gadžetiem", kas tagad būtiski atvieglo maluzvejnieku novērošanu un aizturēšanu.

Septembris sākās ar aktīvu cīņu pret nelikumīgajiem lašu zvejniekiem. Mēneša pirmajā pusē vien no Salacas upes tika izņemti septiņi nelegāli izlikti tīkli. Bija arī aizturētie.

Lai apspriestu rīcību lašveidīgo nārsta laikā un veiktu dažus neatliekamus pasākumus, VZB un JIŪP 16.septembrī rīkoja tikšanos Saulkrastu novadā. Todien Skultes ostas akvatorijā vīri iegremdēja ūdenī īpašu būri, kurā bija paredzēts laist iekšā savvaļā noķertus taimiņu vaisliniekus, lai vēlāk tos visus kopā nodotu zivju audzētavai "Tome". Laikā līdz 21.oktobrim būrī pavisam tika ielaisti 48 nārstam gatavi taimiņu vaislinieki, no kuriem divi neizdzīvoja, bet 46 aizceļoja uz "Tomi", lai viņu pieņus izmantotu sugas pavairošanai.

Oktobra sākumā VZB un JIŪP reidos nāca talkā arī VP Vidzemes reģiona pārvaldes policisti. Lai apkarotu maluzvejniecību, likumsargi kopīgiem spēkiem pārbaudīja Salacu, Vitrupi un Saulkrastu mazās upītes, tādējādi izdevās atrast un izņemt dažādus nelikumīgi izliktus zvejas rīkus, bet vienā gadījumā aizdomīgas personas, kas, iespējams, nodarbojās ar elektrozveju, no likumsargiem izspruka. Tikmēr pie Pabažiem nepatīkamu pārsteigumu sagādāja divi licencēti piekrastes zvejnieki, kuri, ignorējot liegumu, jūrā bija izlikuši ap 400 metru garus tīklus. Abi tika aizturēti.

Bija sācies ilgi gaidītais lašveidīgo nārsts. Laikā no 10.līdz 23.oktobrim VZB sadarbībā ar JIŪP un VP Vidzemes upēs atrada un izņēma kopumā sešus nelikumīgi izliktus zivju tīklus, divus nēģu murdus, astoņus mazizmēra tīklus jeb tā sauktos "televizorus" un vienu zušu āķu jedu. Izdevās aizturēt arī divus maluzvejniekus, kuri ar gumijas laivu bija izlikuši trīs tīklus Salacas upē pie Zirgakmeņa.

Nākamajās divās nedēļās Vidzemes upēs un Rīgas jūras līča piekrastes ūdeņos tika atrasti un izņemti kopumā 13 nelikumīgi zvejas rīki, turklāt Salacgrīvas novadā izdevās aizturēt arī kādu maluzvejnieku ar desmit kilogramus smagu lašu mātīti un 2,7 kilogramus smagu līdaku. Mēneša otrā pusē šis pats maluzvejnieks pie Salacas upes tika aizturēts atkal. Šoreiz par viņa darbībām policija sāka kriminālprocesu.

Novembris un līdz ar to arī 2011.gada rudens lieguma periods noslēdzās ar divu saulkrastnieku aizturēšanu, kuri Ķīšupē bija izlikuši nelegālu nēģu murdu. Kopumā šajos divarpus mēnešos VZB un JIŪP veica 53 reidus. Detalizētāks pārskats par biedrības aktivitātēm rudens lieguma periodā ir apskatāms šeit: Pārskats par aktivitātēm rudens lieguma periodā

Arī 2012.gadā VZB, cerot uz sadarbības partneru atbalstu, turpinās darbu pie jauniem zivju resursu aizsardzības un atjaunošanas pasākumiem, ne mirkli neļaujot atslābt tiem, kuri Vidzemes ūdeņus būs nolēmuši iekarot ar nelegālām metodēm.